Mezi Prahou a Jižní Amerikou není přímé letecké spojení, je nutno vždy přestupovat. Přímé spojení mezi Evropou a Peru je nabízeno společností KLM přes Amsterdam nebo Iberia přes Madrid. Alternativně lze cestovat s přestupem v USA, což je však výhodné jen pro osoby mající vízum USA. Spojené státy totiž vyžadují vízum i při přestupu, takže se takový přestup může prodražit (vízum do USA stojí cca 2 tis. Kč). Alternativně lze zvolit cestu s přestupem v Mexiku, Venezuele nebo Kolumbii, tato cesta však vyjde obvykle dráž. My jsme zvolili pro cestu tam let s KLM přes Amsterdam a pro cestu zpět společnost Aeromexico přes Mexico city (volný den) a Madrid. Cesta tam však nakonec díky nepříznivým okolnostem (viz dále) proběhla zcela jinak, letěli jsme přes Paříž a Santiago de Chile. Tato cesta však není jinak příliš obvyklá.
Oblast Peru a především Bolívie patří k oblastem s vysokou mírou obecné kriminality a tomuto byste měli přizpůsobit své chování, pakliže se chcete vrátit domů živí a zdraví. Gerilové skupiny již naštěstí téměř neoperují, takže nebezpečí spočívá především v krádežích, výjimečně i loupežích. Vyšší míra rizika je ve větších městech, a to především po soumraku. Pozor po soumraku na neregistrované taxi v Limě a La Pazu, bylo zde hlášeno několik únosů s cíle uloupení. Taxikáři údajně také spolupracují s kriminálními skupinami.
Pokud se vám ale přece jen něco stane, kontaktujete místní policii a případně náš zastupitelský úřad, který je v Limě. Bolívie spadá pod Peru, v La Pazu je český konzulát, který vám pomůže.
Tyto země patří k zemím s nízkou hygienickou úrovní. Proto je třeba dodržovat základní hygienická pravidla. Umývat si ruce, omývat zeleninu před jídlem…. však to znáte. Voda z vodovodu pitná není, takže to raději to nezkoušejte, za případné žaludeční potíže to rozhodně nestojí. Mnoho cestovatelů trpí při cestě do výše položených oblastí také výškovou nemocí, která se projevuje nevolností a bolestí hlavy. Jako prevence je třeba pozvolná aklimatizace, pomáhá také čaj z koky. V případě, že vás tato nemoc postihne, měli byste se hlavně šetřit, bolesti by měly sami po pár dnech odezní.
Ceny
V Peru i Bolívii je pro nás poměrně levně. Teda pokud nepotřebujete pěti-hvězdičkový hotel a stravu v nóbl restauracích, kterých zde stejně není moc. Obecně se cenová úroveň pohybuje v Peru na 30-50% cenové hladiny v ČR, v Bolívii je ještě o něco levněji. Všechny ceny jsou smluvní a to doslovně. Smlouvá se naprosto všude, pokud není na zboží nebo regálu cena.
Pošta a internet
Ač jsou tyto země považovány za rozvojové, připojení k internetu zde není žádný problém, internetových kaváren je všude dost. Cena je opravdu symbolická od 1 Sol/hod, takže můžete surfovat dosytosti.
Výměna peněz
Výměna peněz není žádný problém, nejčastěji jsou přijímány jsou americké dolary, poměrně rozšířená jsou i eura. Peníze se nejlépe vyměňují v oficiálních pouličních směnárnách, které jsou rychlé, mají dlouhou otevírací dobu a dobré kurzy. Banky nejsou pro své zdlouhavé procedury příliš efektivní.
K největším zážitků je cestování veřejnou dopravou, kterou zde zajišťují téměř výhradně autobusy a mikrobusy. Veřejná dopravy je díky absenci individuální poměrně dobře rozšířená, stále něco jede. Dokonce i na ta nejodlehlejší místa je spojení aspoň několikrát denně. Kvalita vozidel je velmi rozdílná, od starých rozhrkaných vozidel až po moderní pohodlné autobusy. Na delší vzdálenosti doporučuji nákup jízdenek s předstihem, zvláště v sezóně.
Městská doprava je kapitola sama pro sebe. Vozidla jsou přeplnění a vyznat se v tom, co kam jede, je trošku umění. Je však velmi levná (cca 0,5-1,2 Sol). Vždy vám s orientací i s nástupem někdo pomůže. A pokud se vám vozidlo zdá plné, vždy se tam ještě někdo vejde.
Jediná fungující železnice v Peru vede z Puna do Cuzca a z Cuzca na Machupiccu (Aguas Calientes). Ostatní železnice byly zrušeny jsou zde provozovány jen příležitostní jízdy na objednávku.
Přílet a vstup do Peru
Je po půlnoci (hodinový posun času) a jsme na letišti…. fronta na vstup je nekonečně dlouhá… po všech procedurách dostáváme razítko do pasu a kolem jedné hodiny ráno jsme konečně v Peru… ale co dělat… přečkat na letišti není zrovna to pravé… není moc kde…. a po 48-hodinách na cestě bychom se rádi někde umyli a vyspali… vydávám se na obhlídku kolem letiště… je tu hotel za pouhých 348 USD/noc J … začínáme smlouvat s taxíkářem o ceně za dopravu do města a za hotel, kam nás doveze… nakonec se domlouváme, nasedáme do taxíku a míříme směr Lima…. přijíždíme k hotelu a kolem druhé hodiny ráno uleháme do postele….jsme unaveni takže hned usínáme a těšíme se na další den, kdy nám konečně začne dovolená….
Nazca a obrazce v poušti
Arequipa
Arequipa je druhým největším městem Peru. Nachází se v nadmořské výšce
Při pobytu můžete ve městě obdivovat nádhernou architekturu, kostely a katedrály. K poznání nejbližšího okolí se vyplatí okruh turistickým busem. Který odjíždí dvakrát denně (dopoledne a po pobědě) z Plaza de Armas (30 Sol). Tento bus vám ušetří spoustu času a zaveze vás na místa, kam byste se sami dost těžko dostávali (nehledě na nebezpečí v některých čtvrtích, kterými se projíždí).
Město Arequipa je dobrým východiskem k návštěvě Colca Caňonu. Existuje více možností, jak se tam dostat. Samozřejmě se dá jet linkovým autobusem na vlastní pěst a jen tak se toulat po okolí na 3-5 denním treku. Další možností je organizovaný výlet. Ten existuje ve variantě jednodenní a dvoudenní, případně vícedenní spojený s treky v údolí. Pokud vás netrápí čas, jednodenní rozhodně nedoporučuji. Na místě je toho k vidění opravdu dost a není dobré proběhnout všechna místa během pár minut. Navíc méně aklimatizovaní mohou mít problémy s výškovou nemocí.
Vzhledem k menším problémům s výškovou nemocí jsme zvolili dvoudenní variantu s tím, že se případně druhý den odpojíme a uděláme se trek do údolí. Zbývá ještě koupit „nejlevněji“ tento výlet v některé z místních cestovek, což také zabere určitý čas. Agentury nejdete v okolí Plaza de Armas.
Colca Caňon a Cruz del Condor
Ráno jsme vyrazili asi kolem osmé. V autobuse byla většina Peruánců, což mě potěšilo, zvolili jsme správnou skupinu :-). Cesta pomalu stoupá horami, kde se pasou jen vikuně až do nejvyššího místa cesty ve výšce cca
Druhý den brzy ráno jsme se přesunuli po prašné cestě do místa Cruz del Condor. Je to místo, kde si v teplých proudech jen tak poletují kondoři. Je to skvostný pohled na tyto opeřence. Není už mnoho míst, kde se tito ptáci vyskytují. Pozorováním jsme strávili asi hodinu a nafotili spoustu fotek. Je zde také pěkný výhled do údolí, kam se dá sejít na dvoudenní trek, ovšem vzhledem k přetrvávajícím problémům s výškovou nemocí jsem tuto lákavou variantu zavrhli. Náš autobuse se pak s několika zastávkami vydal zpět do města Arequipa. My jsme se ovšem chtěli dostat do našeho dalšího cíle – Puna. Nechali jsme se tedy vysadit na křižovatce asi
Puno a okolí
Puno je východiskem pro návštěvu oblasti jezera Titicaca a blízkého okolí. S ubytování není žádný problém, na turisty jsou tu zvyklí. Nacházíme se již v nadmořské výšce
Samotné město s pěší zónou stojí za krátkou prohlídku, je zde i pár zajímavých kostelů, muzeí apod. Pěkný výhled je i z okolních kopečků a vyhlídek. Mohu doporučit například vyhlídku Cruz del Condór. Ale pozor, není to příliš bezpečná oblast, takže rozhodně ve dne a ve skupině. Nebezpečí je zde prý od mladých teenagerů, kteří zle loupí ve snaze obstarat si peníze na drogy.
Punu je také výchozí stanicí pro jízdu vlaku přes Juliacu do Cuzca. Na tuto cestu, která trvá 10 hodin, vyjíždí vlak třikrát týdně v osm hodin ráno. Je to jistě nádherná trať, ale připravte se, že nejlevnější jízdné stojí 143 USD (431 solů) !!!. Jízda autobusem vyjde na zlomek této ceny a cestou jedete většinou kolem tratě. Hold vlak už je zde jen jako turistická atrakce.
Za návštěvu kolem Puna pak stojí naleziště Sillustani. Žil zde kdysi národ, který kdysi ovládal jezero Titicaca. Hrobky rozeseté po kopcích jsou ve tvaru věží, z níž největší měří
Poblíž centra Puna je přístav, kde lze pořídit výlet na některý z otrovů. Nejpopulárnější jsou rákosové ostrova Urus, ale zajímavější je některý z tradičních ostrovů Taquile nebo Amantani. Zatímco první dva lze navštívit během jednoho dne, ostrov Amantani není tak často navštěvován a pobyt zde je vždy spojen s přespáním v místní rodině. To je určitě z hlediska poznání místního života zajímavější a tak jsem zvolili variantu: 1. den přes ostrov Urus na Amantani, 2. den přes Taquile zpět do Puna. Můžete se koupit výlet u některé z místní cestovek, ale obyvatel ostrova nejvíce podpoříte, když si výlet sem koupíte od jejich komunitní společnosti sídlící přímo v přístavu. Punské cestovou totiž ostrovany údajně berou dost na hůl. Odjíždí se ráno vždy v osm hodin.
Urus
rákosové rostliny
Amantani
další ostrov
sdssssss
přechod hranic
La Paz
přechod ostrova, ubytování
Aquas Calientes je výchozí místo pro návštěvu památek Machupiccu. Nevede sem žádná silnice a jedinou možností jak se sem dostat je vlak:-) Železnice zde také prakticky končí, dále vede už jen asi 2 km údolím k nově vybudované hydroelektrárně. Dřívě vedla trať ještě cca 80 km dále, ale záplavy tento úsek poškodily a nebyl již zprovozněn.
Pokud na Machipiccu pojedete na jednodenní výlet z Cuzca, maximálně v této vesnici rychle přestoupíte z vlaku na autobus a zpět. Při celodenní návštěvě Machupiccu zde stávíte dvě noci. První noc přijedete pravděpodobně večerním vlakem, na který už na nádraží čekají naháněči z hostelů Rezervace ubytování dopředu není třeba, nabídek na nádraží je dost. Až se vrátíte druhý den večer z návštěvy Machupiccu, určitě navštivte místní horké termální prameny. Koupel v nich je opravdu příjemná. Ve vesnici je také dodtatek restaurací a barů. Pokud zde chcete nakupovat tak dejte pozor, ceny všeho (i poravin a pití) jsou zde vyšší než kdekolv jinde, údajně z důvodu vysokých nákladů na dopravu po železnici. Není to však nic proti tomu, co zaplatíte za láhev vody na nalezišti.
Machupiccu je asi nejznámější a také nejnavštěvovanajěší památka v Peru a dost možná také v celé Jižní Americe.
Autobus, pěška / vstupné.hora limit 400 lidiček. voda 36 solů,
Odlet z Limy
Mexiko city a cesta zpět do Prahy
V Mexico city jsme přistáli asi v sedm hodin ráno a náš navazující let odlétal až v šest hodin večer. Zpočátku jsme byli trošku zmateni, neboť jsme přistáli na novém terminálu letiště, ale brzy jsme se zorientovali a našli vstup do metra (je asi 4 bloky od východu, stanice Pantitlan). Metrem jsme jeli (bez přestupu) na autobusové nádraží Norte, odkud jsme si udělali výlet (cesta asi hodinu, 31 Pesos) na 55 km vzdálené mayské pyramidy Teotiacan. Pokud vás zajímají jiné tipy kam se podívat doporučuji náš cestopis o cestě do Mexika: http://www.volny.cz/zdja/mexico/mexico.htm.
Náhledy fotografií ze složky 2008 peru
Komentáře
Přehled komentářů
Hello! I simply would like to offer you a huge thumbs up for your excellent info you've got right here on this post. I am returning to your blog for more soon. vinylux top coat skewol.teswomango.com/map7.php
färgning av fransar och bryn
(färgning av fransar och bryn, 28. 8. 2021 19:37)
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read? färgning av fransar och bryn wiele.sewomabest.com/map30.php
luftigt glutenfritt bröd
(luftigt glutenfritt bröd, 28. 8. 2021 9:19)
What's up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web site, and your views are good in favor of new viewers. luftigt glutenfritt bröd daisfe.prizsewoman.com/map7.php
vad är cytostatika
(vad är cytostatika, 27. 8. 2021 23:58)
Right now it sounds like BlogEngine is the top blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog? vad är cytostatika stapv.teswomango.com/map5.php
Plastation 5 со cкидкoй 30% нe упуcти cвoй шaнc
(Edwardbrags, 27. 8. 2021 16:17)
Хвaтит пeреплaчивaть и ждaть!
Кyпи Plastation 5 со cкидкoй 30% yже сeгодня.
Не упyсти cвой шaйнс - прeдлoжение oграничeно.
Все пристaвки в нaличии, бoльшой выбoр aкceсуаров.
https://is.gd/3UrwFb
varför knakar det i nacken
(varför knakar det i nacken, 25. 8. 2021 23:06)
Howdy! I know this is sort of off-topic however I had to ask. Does managing a well-established website like yours require a lot of work? I'm completely new to writing a blog however I do write in my diary everyday. I'd like to start a blog so I will be able to share my personal experience and views online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou! varför knakar det i nacken temmi.sewomabest.com/map14.php
купить корпус воздушного фильтра
(Robertncq, 25. 8. 2021 20:38)
Приветствую Вас друзья
Роторное бурение
Роторное Бурение
(Бурение с промывкой или продувкой)
Результат 100%
При таком способе бурения используется оборудования вращательного типа. Порода разрушается специальным инструментом долотом. В результате поступательно-вращательных движений, оборудование постепенно заглубляется, а почва из забоя выводится наружу глиняным раствором, водой или сжатым воздухом. Применяется для бурения как мягких, так и твёрдых пород на довольно большую глубину. Скважины, сделанные роторным способом имеют более продолжительный срок службы.
Роторное Бурение в нашей организации стоит от 60 рублей за метр погонный.
ica kvantum tranås
(ica kvantum tranås, 25. 8. 2021 1:15)
I love what you guys tend to be up too. Such clever work and exposure! Keep up the amazing works guys I've incorporated you guys to our blogroll. ica kvantum tranås hogurg.prizsewoman.com/map23.php
sköra slemhinnor symtom
(sköra slemhinnor symtom, 24. 8. 2021 15:06)
It's an awesome post in favor of all the online visitors; they will take advantage from it I am sure. sköra slemhinnor symtom fiudi.sewomabest.com/map21.php
linser kliar i ögonen
(linser kliar i ögonen, 24. 8. 2021 5:56)
That is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise info… Thanks for sharing this one. A must read post! linser kliar i ögonen loccc.prizsewoman.com/map4.php
din sko outlet
(din sko outlet, 23. 8. 2021 21:27)
Incredible! This blog looks just like my old one! It's on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors! din sko outlet tumbt.teswomango.com/map7.php
roadtrip usa kust till kust
(roadtrip usa kust till kust, 23. 8. 2021 12:21)
What's up colleagues, fastidious piece of writing and fastidious arguments commented at this place, I am in fact enjoying by these. roadtrip usa kust till kust sdeje.prizsewoman.com/map2.php
pyjamas dam online
(pyjamas dam online, 23. 8. 2021 3:33)
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very web savvy so I'm not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Cheers pyjamas dam online lisler.sewomabest.com/map22.php
billigt mobilt bredband fri surf
(billigt mobilt bredband fri surf, 22. 8. 2021 19:02)
Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job! billigt mobilt bredband fri surf utes.sewomabest.com/map6.php
små fina flaskor
(små fina flaskor, 22. 8. 2021 9:55)
Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my users would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Regards! små fina flaskor pieso.sewomabest.com/map3.php
lediga lägenheter örkelljunga
(lediga lägenheter örkelljunga, 22. 8. 2021 1:35)
My brother suggested I may like this web site. He was totally right. This put up actually made my day. You can not believe simply how a lot time I had spent for this information! Thanks! lediga lägenheter örkelljunga labco.teswomango.com/map19.php
kakor med honung istället för socker
(kakor med honung istället för socker, 21. 8. 2021 17:02)
It is truly a nice and helpful piece of info. I'm satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing. kakor med honung istället för socker troubu.prizsewoman.com/map6.php
italico mivita kaffekapslar
(italico mivita kaffekapslar, 21. 8. 2021 8:39)
Hi there, I wish for to subscribe for this webpage to take latest updates, thus where can i do it please assist. italico mivita kaffekapslar cetot.prizsewoman.com/map16.php
makrill i tomatsås omega 3
(makrill i tomatsås omega 3, 21. 8. 2021 0:24)
I am actually thankful to the holder of this site who has shared this wonderful piece of writing at at this place. makrill i tomatsås omega 3 fuejus.sewomabest.com/map7.php
artros i knä träning
(artros i knä träning, 20. 8. 2021 15:15)
I blog quite often and I genuinely thank you for your content. The article has truly peaked my interest. I'm going to bookmark your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too. artros i knä träning temmi.sewomabest.com/map26.php
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125
vinylux top coat
(vinylux top coat, 29. 8. 2021 5:35)